Információk a babaúszásról, kérdések
folytatás a babaúszás szabályairól:
Az úszás során vizipelenka használata kötelező. (Ezek a pelusok egyszer használatosak) Kérjük, hogy a gyereket ne hagyják őrizetlenül, még a nagyobbik testvérre sem! A babát az óra megkezdése előtt fél órával lehetőleg már ne etessék, teli pocakkal az úszás nem javasolt! A babát az öltözőben elhelyezett pelenkázókon pelenkázzák. Használt pelenkákat az öltözőben elhelyezett szemetesbe kérjük kidobni! Bacik elkerülése érdekében, saját törölközőn, pléden történjen a pelenkázás, öltöztetés! Kérjük a szülőket, hogy a babakocsikat az előtérben úgy elhelyezni, hogy a közlekedés zavartalan maradjon a többi vendég számára! Az óra végén játék csak a kijelölt helyen történik! A babát zuhanyoztassa le, óvja a bőrét, és ha lehetséges, használjon olajat! A babád „edzésen” volt, sok folyadékot veszített! Kérjük pótolni, de legjobb, ha meg tudná szoptatni! Hűvösebb időben NE az öltözőben adja rá a kabátot és sapkát, ahol nagyon meleg van, hiszen mire végeznek, a gyerek túlságosan is kimelegszik! Ha már hosszú a haja, szárítsák meg hazaindulás előtt!
Kell-e gyerekorvostól igazolás, hogy a babánk közösségbe mehet?
Az új jogszabályoknak köszönhetően nincs szükség orvosi igazolásra. A szülő a felelősségvállalási nyilatkozat aláírásával igazolja, hogy sem ő, sem gyermeke nem szenved semmilyen fertőző betegségben és a kötelező védőoltásokat is megkapta a gyermek. 3 hónapos kortól jöhetnek a babák, de a harmadik havi védőoltást még érdemes megvárni.A felelősségvállalási nyilatkozat formanyomtatvány a holnapunkról letölthető, kérjük ezt aláírva hozzd magaddal az első foglalkozásra. Foglalkozásokat betegen senki NEM látogathatja!
Mire lesz szükségünk a foglalkozásokon?
Babának: törölköző, úszópelenka 2 db egyszer használatos (vízipelenka) vagy speciális úszónadrág (deréknál és a lábaknál gumis, meghúzható), ha a gyerek már tud járni, akkor egy papucs javasolt, pelenkázáshoz szükséges dolgok: törölköző vagy pléd (a manót csak a saját törölköződre fektesd), babaápoló kenőcs vagy olaj stb.
Egyéb: A babák „edzésen” vettek részt, szomjasak és éhesek lesznek óra után, folyadék pótlásról gondoskodnotok kell! (A legjobb ha meg szoptatod). Szülőknek: általános dolgok: törölköző, fürdőruha, papucs stb. Az úszósapka javasolt, de az órára nem kötelező. Ha sokat merülsz a babáddal, akkor sajnos kötelező!
Mi a teendőnk az első alkalommal az uszodában?
Az első foglalkozás az ismerkedésről szól: Ismerkedés a helyszínnel, az uszoda hangjaival, a nagy vízfelülettel, ismerkedés az oktatóval, ismerkedés a többi babával. Nagyon fontos, hogy első alkalommal az anyuka is bent legyen a vízben, hiszen a babának ő jelenti a biztonságot (ez arra az esetre vonatkozik, ha apával úszik). Ne hasonlítgasd egyedi, és megismételhetetlen csemetédet a másik babához, mindig ő legyen a kiindulási pont, csak rá figyelj, és meglátod napról napra több örömötök lesz a vízben és egymásban! Ha az otthonodban még nem próbáltad itt az alkalom, gyere és nézd meg, próbáld ki. Ha már jártok, akkor szeretettel várlak a "már tudok merülni" foglalkozáson!
Kell egyeztetni, hogy mikor szeretnénk menni?
Igen, a foglalkozásokra minden esetben be kell jelentkezni! Mivel létszámfüggő. Több csoport van a kezdőtől a haladókig.
Hány gyerek vehet részt egy foglalkozáson?
Egy foglalkozáson: 10 baba és kísérőjük
Hány kísérő jöhet a babával?
Egy baba / egy szülő. Ha szeretne a családodból más is jönni, akkor kísérő jeggyel, váltóruhában, tiszta strandpapucsban bejöhet a uszodatérbe, de nem mehet be a medencébe.
Mi van akkor, ha beteg a gyerek?
Csak teljesen egészséges gyermek vehet részt a foglalkozáson. Lázas, hasmenéses, kiütéses és egyéb fertőző betegségben szenvedő gyermek a babaúszás foglalkozásokat NEM látogathatja.
Mi is a babaúszás?
A csecsemők természetes közege a víz, mert emlékezteti őket az anyaméhben eltöltött időre. A megfelelő minőségű és hőfokú vízben megnyugszanak, könnyedén lebegnek. Ráadásul még birtokukban van az úgynevezett búvárreflex is, ami azt jelenti, hogy víz alá kerülve az orrukból kifújják a levegőt, és zárják a garatot. Persze ez csak pillanatnyi és rövid ideig tart, de gyakorlással fejleszthető. Igaz, hogy a babák nem tanulnak meg úszni önállóan egyedül, de anyuka vagy az apa segítségével intenzíven mozognak a vízben és az oktató irányításával, élvezik a víz alá merülést is.
Miért érdemes babaúszásra járni?
A baba a vízben szabadon mozoghat, már abban az időszakban is, amikor a “szárazföldön” még nem tud helyet változtatni, ezáltal csökken az a frusztráció, amit az önálló helyváltoztatás hiánya okoz. A rendszeres mozgástól az izomzata másként fejlődik, ez a mozgásfejlődésben is segítségére lesz majd. A víz lazítja az izmokat, így merev izomzattal, hipotóniával rendelkező babáknak is segít. Nemcsak a tüdejük, légző izmaik fejlődnek, ezek a babák kiegyensúlyozottabbak, edzettségi szintjük nő, ellenálló képességük fokozódik a fertőzésekkel szemben. Könnyebben tanulnak meg egyéb mozgásformákat is. Társaságban van, megtanul a többiekkel együttműködni, könnyebben feltalálja majd magát a közösségben, nem fog sírni, ha idegeneket lát. A víz, nyugtató hatással van a babára. Kölcsönös egymásra figyelés által elmélyül a szülő-gyermek kapcsolat.
Hány hónapos kortól lehet uszodába menni?
Három vagy négy hónapos kortól (vagy ha elérte az 5 kg) lehet az uszodába látogatni, ekkora erősödik meg a baba immunrendszere annyira, hogy nyílt fürdőbe is bevihetjük.
Fontos, hogy folyamatosan járjon a baba a foglalkozásokra?
Igen! Amennyiben egy órát ki kell hagyni az még nem jelent gondot, de a rendszeresség nagyon fontos. Inkább a későbbiekben, egy év körül, mert akkor már jön az első igazi akarat korszak. A gyakorlatok egymásra épülnek. A rendszeresség minden tevékenységnek az alapja, eredményt ebben a korban csak azzal érhetünk el. Fontos megemlíteni itt a dackorszak 1-2 éves korra tehető időszakát, amikor gyermekünk erősen próbálgatja a határait. Sok szülő megretten ilyenkor és tiltakozó, hangoskodó esetleg síró gyermekével inkább abbahagyja az órák látogatását. Szinte minden gyermek átesik ezen a fejlődési életszakaszon. Nem kell ilyenkor se abbahagyni a babaúszást!
Mennyi ideig célszerű járni?
A folyamatossággal csodálatos eredményt lehet elérni, 6 éves korig vannak csoportjaink, a nagyobbak természetesen már mástípusú gyakorlatokkal az úszás felé közelítenek.
Mikor etessünk, a foglalkozás után?
Etetni a babát fél illetve 1 órával a foglakozás előtt. Az óra után, folyadékot mindenképpen igényel, ezért ha szopik a babád, akkor van rá, mód, lehetőség, hogy megszoptasd, ha nem akkor is gondoskodni kell a folyadék pótlásáról.
Milyen hosszú egy foglalkozás?
A picikkel fél óráig vagy a vízben, az oktató irányításával. Utána, ha van rá lehetőség, akkor 5 – 10 percet Te játszhatsz vele, gyakorolva a fogásokat vagy élvezhetitek az együttlétet.
Van szárazföldi rész is a foglalkozáson?
Szárazföldi része nincs az órának, a masszírozó, simogató mozdulatokat az öltöztetés-vetkőztetés folyamán Te is megteheted az én irányításom nélkül (intimen)